Декларація єдинників за ставкою 2%: заповнюємо в СОТА

575 18.05.2022

Поки є час, щоб подати Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі - Декларація). Зазначена Декларація затверджена наказом Мінфіну від 26.04.2022 р. № 124 і діє з 06.05.2022 р.

Перше, на що звертаємо увагу - це строки подання та сплати. Так, за квітень 2022 року Декларацію необхідно подати до 20 травня 2022 р., а сплатити зобов'язання - до 30 травня 2022 р. Нова форма Декларації є однаковою як для ФОП, так і для юросіб.

У вебсервісі СОТА форму Декларації знаходимо за ідентифікатором форми для ФОП - F0103203, для юросіб - J0103203 (рис. 1).

ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 1

При заповненні заголовної частини Декларації звертаємо увагу на те, яка Декларація подається, звітний період, суб'єкта, що подає Декларацію (рис. 2).

ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 2

Нагадаємо, що Декларація за ставкою 2% вперше подається за квітень 2022 року, тобто до 20.05.2022 р. із позначкою Звітна.

Нова форма Декларації складається з трьох розділів. Для першого подання ФОП заповнює Розділ І - Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку (рис. 3)

ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 3

У рядку 01 зазначаються дані щодо обсягу доходів, отриманих протягом періоду, що оподатковується за ставкою 2%. Сума податкових зобов'язань за податковий період (рядок 02) розраховується автоматично.

Дохід визначається за касовим методом. У разі здійснення посередницької діяльності до доходу відноситься лише отримана винагорода, отримана ФОП.

Розділ ІІ - Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок заповнюють платники єдиного податку третьої групи зі ставкою 2% доходу - власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає обов’язок подавати додаток 1 із розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за грудень поточного року (п. 297 ПКУ).

Зверніть увагу! Закон України від 15.03.2022 р. № 2120-IX передбачає, що тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

У розділі ІІІ - Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок зазначаються самостійно виявлені помилки і подається Декларація - Уточнююча.

Крім того, форма Декларації містить 2 додатки (рис. 4):

  • Додаток 1 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік (ідентифікатор форми - J/F0132103);
  • Додаток 2 - Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (ідентифікатор форми - F0132203).

ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 4

ФОП заповнюють Додатки 1, 2, а юрособи - Додаток 1.

У разі подання Додатків необхідно поставити відповідну позначку (рис. 5).

ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 5

Для зручності користувачів у вебсервісі СОТА налаштовані підказки, при заповненні Додатків 1, 2 будуть відображатись такі попередження, якщо є Додатки, а відміток про них немає (рис. 6).

 ФОП, ЄСВ, 2%, звітність

Рис. 6

Нагадаємо, що Декларацію можна подати як в електронному вигляді, так і в паперовому (особисто або поштою з повідомленням про вручення).

Про те, як сплачувати єдиний податок ФОП групи 3 протягом війни, читайте у розділі Новини.