Чи може ФОП здійснювати продаж цінних паперів?

137 26.04.2022

Відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, (пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ).

Поняття фінансових активів та фінансової послуги визначені ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 02.07.2001 р. № 2664-III.

Так, фінансові активи - кошти, фінансові інструменти, боргові зобов’язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів, а фінансова послуга – операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Крім того, ст. 318 Цивільного кодексу України визначено, що суб’єктами права власності, зокрема, інші учасники цивільних відносин. Учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (ст. 2 ЦКУ).

Отже, ФОП, який здійснює операції з цінними паперами в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, не може бути платником єдиного податку.

Якщо фізична особа здійснює операції з власними цінними паперами, то інвестиційний прибуток від здійснення таких операцій оподатковується ПДФО відповідно до вимог визначених п. 170.2 ПКУ.

Про це зазначено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 107.03.